01.09.2019      155      Комментарии к записи Шлях фрілансера отключены

Шлях фрілансера


Як і чому стають фрілансерами, як і чому перестають ними бути? Як зрозуміти, що ваша дитина стала фрілансером і його пора рятувати?

Фрілансерами стають по різним причинам і в різному віці. Від 14 і до 65 років. Розподіл виглядає приблизно якось ось так:

Шлях фрілансера

Справа на графіку довгий, що не представляє особливого інтересу хвіст.
Пік між 20 і 25 роками. Всупереч популярній думці це не схоже на школярів, причому це вік приходу у фріланс.

Чому люди звертаються до фрілансу однозначно сказати складно, спектр причин напевно широкий. Для одних це можливість підробити, для інших поєднувати освоєння якоїсь спеціальності і за це отримувати гроші.
Перший графік занадто узагальнений, давайте подивимося трохи докладніше. Наприклад ось так:

Шлях фрілансера

Тут ми досить умовно поділили фрілансерів по найпопулярнішим спеціальностям.
Схоже програмісти починають трохи раніше, а у копірайтерів і дизайнерів є пік в районі 30 років.

А ось з розподілом за статтю:

Шлях фрілансера

Хлопці починають раніше, а у дівчат пік в районі 30 років. Можливо пік у жінок пов’язаний з тим, що частіше в наших країнах в декрет йдуть саме жінки. Фріланс добре підходить для поєднання, коли дитина потребує багато уваги, але і вільний час є. Влаштуватися на постійну роботу в таких умовах складніше, недостатньо волі, якої вимагає догляд за дитиною, та й роботодавець може порахувати такого співробітника не зручним для себе.

У багатьох складається хибне враження, що фріланс це просто і легко, багато хто вважає, що фріланс це така спеціальність, а не спосіб взаємодії з замовником. Оголошення рясніють пропозиціями пройти швидкий курс і стати успішним фрілансером. Зазвичай під таким оголошенням людина під пальмою в гамаку і з ноутбуком. В реальності ж все трохи складніше.

На початковому етапі виконавцю складно отримати замовлення, поки у нього немає репутації, відгуків, часто і портфоліо ніякого немає. А конкуренція велика, бажаючих лежати в гамаку під пальмою багато, на всіх пальм не напасешся!
Ось так виглядає цей вхідний фільтр:

Шлях фрілансера

В середньому менше 13% людей заходять далі подачі заявок до замовлень. Тобто на цьому етапі відсіюється 87% людей, з незначною різницею рівня за спеціальностями.

Причини різні. Це і висока конкуренція, особливо в областях, де початкові вимоги по кваліфікації не такі високі, і недостатня наполегливість бажаючих. Хтось просто не володіє достатньою кваліфікацією для виконання робіт, інші не мають необхідних для фрілансу навичок продавати і комунікувати.

Але складності і пригоди на цьому не закінчуються, хоча опір на цьому початковому етапі є високим.

Ось стільки людей отримують більше одного відгуку:

Шлях фрілансера

Після першого замовлення ще половина не продовжує. Тут вже є ймовірність, що виконавець знайшов в особі першого замовника постійно і продовжує з ним співпрацювати. В іншому причини ті ж, що і на початковому етапі.

Також варто до них додати незадоволеність ставленням трудовитрати / результат. Особливо на початковому етапі отримати замовлення важко, а розміри оплати для новачків рідко радують. Тобто дане відношення на першому замовленні буде, швидше за все, найгіршим.

Інтенсивність фрілансингу залежить від типу зайнятості. Хтось працює тільки на фрілансі, хтось поєднує з постійною роботою. Для одних це епізодичний підробіток, для інших постійний спосіб заробітку.

На початковому етапі кар’єри, зростання фрілансера дуже динамічне, він заробляє досвід, ростуть заробітки, кваліфікація. Напрацьовується репутація на біржах, початковий «горб» опору подолано, виконавець показав свою спроможність, і отримувати роботу йому буде набагато простіше, ніж новачку.

Далі з’являються постійні замовники. Під фрілансі постійні замовники це часто посередники. Людина збирає замовлення в офлайні або ділить замовлення побільше на більш дрібні, займається управлінням. Не завжди успішно.

Розподіл тривалості активної роботи фрілансерів на біржі на графіку нижче, по горизонталі півріччя. Один поділ — 6 місяців.

Шлях фрілансера

Тут також спостерігається великий відтік на початкових етапах, але ті що залишаються — залишаються і на 5 і на 10 років.

Ось розподіл за спеціальностями:

Шлях фрілансера

Згодом біржі йдуть на другий план. Шукати замовлення, залишати заявки це вже не головне джерело замовлень. Працює портфоліо, працює репутація, є постійні замовники.
Фрілансер переходить в сталий режим і перебувати в ньому може різний час, залежить від конкретної людини. Такого зростання як на початковому етапі роботи немає. З іншого боку — напрацьовані схеми роботи, набита рука, очі влучно обчислють замовників з якими співпрацювати не варто.

Перелік завдань, які довіряють фрілансерам досить стабільний, можливості професійного зростання обмежені. Через деякий час такої роботи фрілансер може почати нудьгувати і шукати зростання або змін. І біржа вже стала погана і бюджети не ті, що раніше (просто виросли запити). Трава стрімко втрачає в зелёності, а крони дерев все ближче.

Тут є кілька варіантів.

Студія

Фрілансер починає делегувати роботу, стає посередником або студією, можна називати як завгодно. Працює не один, бере на себе функції з управління. Це і зміна діяльності і розширення сфери послуг, що надаються. У цьому випадку часто допомагає прокачаний профіль на біржі, назовні дивиться все той же звичний і знайомий багатьом людина. А ось роботу роблять вже інші. Досвід роботи фрілансером допомагає справлятися з управлінням, і те як можна ефективно використовувати працю фрілансерів така людина знає на власному досвіді.

Не всі фрілансери, які намагаються делегувати роботу справляються із збільшеною відповідальністю і навантаженням. Багато отримавши негативний досвід відмовляються від посередництва, зіпсувавши собі репутацію.

Офіс

Інший шлях — відмова від фрілансу зовсім і перехід в штат. Або в офіс, або на віддалену роботу. Нерідко в штат однієї з компаній, для якої виступав фрілансером на постійній основі. Це не завжди закінчення фрілансу повністю, адже шлях до підробітку відомий, а якщо ще й профіль не кинутий, тоді поєднання може бути віддушиною. Якийсь цікавий проект або просто невеликий підробіток від нудьги, додаткові гроші. Або ж експерименти з новими технологіями / підходами, які за постійним місцем роботи не застосовуються або не вітаються.

Продукт

Третій шлях — пиляти своє. Ідеї ​​є у ​​всіх, а фрілансер ще й знає де і як можна замовити роботу у фахівців суміжного профілю. Ось же вони, на тій же біржі! Не вийшло? Завжди можна повернутися до звичної діяльності і спробувати щось інше.

Flashback

Деякі фрілансери вертаються на біржу після своєї відставки. Одні розчаровуються в офісній роботі і повертаються до фрілансу. Не завжди надовго. Інші ж виступають в ролі замовників для себе або в ролі посередника.

Всупереч поширеній думці, фріланс це не школярі і це зовсім не просто. Фріланс це висока конкуренція, багато додаткової роботи з пошуку замовлень, по вирішенню конфліктів, управління часом і фінансами. Якщо ви бачите профіль виконавця, який вже багато років на біржі і у нього кілька десятків відгуків — знайте, це не далося йому легко.

Для одних фріланс це хороша школа, трамплін до чогось більшого, для інших місце життя, для третіх просто невдала спроба знайти собі місце під пальмою в гамаку.